+48 665 620 002 biuro@fundacjapukpuk.pl Deklaracja dostępności
Logo fundacji Logo fundacji AKTUALNOŚCI SKLEP KONTAKT |
×


W czym możemy Ci pomóc?

Zakątek traw

Projekt zakłada stworzenie “Zakątka traw”, przestrzeni stymulującej sensorycznie, przyjaznej środowisku oraz ludziom na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Miedźnej. Projekt ma służyć uczniom szkoły i podopiecznym przedszkola, ale też lokalnej społeczności, ponieważ teren, na którym zaplanowano inwestycję, obejmuje plac zabaw oraz mini siłownię na powietrzu i jest ogólnodostępny. 

Zakątek traw to miejsce polisensorycznej stymulacji oraz odpoczynku wokół szumiących na wietrze roślin. Trawy stymulują zmysł dotyku, poprzez różną strukturę liści i kwiatów. Ich szum działa na zmysł słuchu i relaksację, co jest szczególnie istotne w odniesieniu do przebodźcowanych i poddawanych nadmiernej stymulacji młodych ludzi.

W ramach projektu powstanie przestrzeń oparta na planie prostokąta, niewielki placyk w kształcie koła wyłożony kostką brukową, otoczony od strony zewnętrznej drewnianą ławeczką. Zaokrąglona forma ławeczki ma na celu wprowadzenie elementu integrującego osoby przebywające w przestrzeni. Materiałem będzie drewno egzotyczne odporne na warunki atmosferyczne. Dodatkowo na wierzchu ławeczki zaprojektowaliśmy element edukacyjny w postaci drewnianych modułów pokrytych grawerem ilustrującym gatunki kwiatów miodnych (szkoła planuje podjąć tematykę z uczniami na temat zapylaczy i ich roli dla środowiska, w tym stworzenie klasy tematycznej związanej z pszczelarstwem). Wokół siedziska zamierzamy nasadzić kilka gatunków traw o różnej wielkości i strukturze, które będą ozdabiały przestrzeń o każdej porze roku. Dodatkowo trawy są dobrym, żywym materiałem do obserwacji mechanizmu wzrostu w przyrodzie, mogą posłużyć jako materiał plastyczny (technika frotażu, kolażu, rękodzieło) oraz wykorzystywany w hortiterapii czynnej i biernej. 

Aktualnie staramy się o środki na sfinansowanie projektu.

PODSUMOWANIE PROJEKTU