Wsparcie talentów współczesnej muzyki

Jako Fundacja, chcielibyśmy, aby nasze społeczeństwo rozwijało się kulturowo, a młodzież zainteresowana muzyką, mogła pogłębiać swoją wiedzę teoretyczną i doskonalić warsztat praktyczny. Uważamy, że najlepiej wspierać edukację muzyczną rozpoczynając od najbliższego otoczenia, dlatego też nasz projekt zakłada wsparcie lokalnej młodzieżowej orkiestry dętej Silenzio w Woli (gm. Miedźna, pow. pszczyński, woj. Śląskie).
Projekt przewiduje zakup instrumentów z sekcji perkusyjnej, takich jak kotły Adams 26” i 29”, bęben koncertowy “Gran Cassa”, dzwonki koncertowe oraz krzesło perkusyjne. Instrumenty te są niezbędne podczas grania muzyki klasycznej czy filmowej, bez nich nie uda się także uzyskać brzmienia potrzebnego przy utworach na bazie samby i muzyki brazylijskiej. Faktem jest, że orkiestrze przydałoby się wyposażenie także w inne instrumenty, ale na chwilę obecną najbardziej odczuwalny jest brak instrumentów w sekcji perkusyjnej. Aktualnie “Silenzio” zmuszona jest wypożyczać instrumenty z tej sekcji od innych orkiestr, co wiąże się z kosztami przekraczającymi ich możliwości finansowe.
W ramach projektu członkowie orkiestry, mieliby możliwość pojechania w celach edukacyjnych na warsztaty do Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, a także wziąć udział w festiwalu w Rychwale i Tarnowskich Górach walcząc o miejsca na podium.
Zakończeniem projektu byłby mini koncert, podczas którego muzycy zaprezentują utwory wykorzystujące nowo zakupione instrumenty, połączony z warsztatami o charakterze otwartym dla lokalnej społeczności, obrazujące działalność orkiestry od strony technicznej i jej codzienne ćwiczenia.
Jako Fundacja nie mamy możliwości, aby samodzielnie edukować dzieci pod kątem muzycznym, ale dzięki współpracy z orkiestrą “Silenzio” możemy szerzyć rozwój kulturowy, zwłaszcza rozwój muzyczny społeczeństwa gminy Miedźna, a w przyszłości być może także w szerszej skali. Mamy nadzieję, że nasz projekt przyniesie długofalowe rezultaty w postaci lepiej wyedukowanych członków orkiestry “Silenzio”, którzy będą mogli rozwijać swoje talenty dzięki nowo zakupionym instrumentom, zaś rozszerzony repertuar pomoże zachęcić lokalną społeczność do aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach muzycznych, a także pobudzi dzieci i młodzież do aktywności artystycznej oraz angażowania się w działalność orkiestry.

Cele projektu

• poszerzenie możliwości repertuarowych i osobowych (dodatkowe miejsca do nauki dla nowych członków) orkiestry Silenzio poprzez zakup instrumentów muzycznych (kotły Adams 26” i 29”, bęben koncertowy “Gran Cassa”, dzwonki koncertowe oraz krzesło perkusyjne);
  • rozwijanie możliwości instrumentalnych członków orkiestry “Silenzio” dzięki zakupowi nowych instrumentów oraz uczestnictwie w warsztatach Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego;
  • promocja orkiestry “Silenzio” na obszarze powiatu (koncert i warsztaty poprowadzone przez orkiestrę na terenie gm. Miedźna) oraz w innych rejonach kraju (udział w festiwalu w Rychwale i Tarnowskich Górach);
  • kształtowanie wrażliwości muzycznej u lokalnej społeczności (gm. Miedźna)
  • promocja muzyki orkiestrowej w obszarach wiejskich i miejskich.

Lokalne potrzeby

Śląsk od zawsze był blisko związany z muzyką. Gwara, ludowe pieśni, a także muzyka i taniec była niegdyś jedną z podstawowych rzeczy, która była w sercu każdego ślązaka.Tu powstał zespół “Śląsk”, stąd pochodzą Wojciech Kilar, Krystian Zimerman. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach stała się głównym ośrodkiem muzyki w województwie. Muzyka była i jest ważną częścią naszego regionu, a my  chcielibyśmy, aby tak pozostało. Dlatego właśnie tutaj, w naszej społeczności lokalnej pragniemy zrealizować nasz projekt muzyczny “Wsparcie talentów współczesnej muzyki”.
Młodzieżowa orkiestra dęta “Silenzio” ma swoją siedzibę w Gminnym Ośrodku Kultury w Woli. To miejsce nazywają swoim drugim domem. Trzy razy w tygodniu ciężko pracują osiągając wysokie wyniki. Od zawsze ich marzeniem była możliwość podarowania ludziom tego, czego nie mogą usłyszeć “na co dzień”.
Orkiestr Dętych na śląsku jest wiele, ale w powiecie pszczyńskim “Silenzio” jest jedyna, co czyni ją wyjątkową. Obecnie orkiestra zmaga się z dużymi brakami finansowymi – głównie w sferze wyposażenia w nowe instrumenty niezbędne do dalszego prowadzenia działalności, ale także w sferze rozwoju i autopromocji poprzez udział w zewnętrznych warsztatach i festiwalach. Obawiamy się, że brak nowych działań może skutkować malejącym zainteresowaniem orkiestrą, a w najgorszym wypadku jej likwidacją. Jako fundacja pragniemy pomóc tej małej społeczności młodych artystów, aby mogli dalej spełniać swoje marzenia i szerzyć wrażliwość muzyczną.

Aktualnie poszukujemy funduszy na realizacje tego projektu.