+48 665 620 002 biuro@fundacjapukpuk.pl Deklaracja dostępności
Logo fundacji Logo fundacji AKTUALNOŚCI SKLEP KONTAKT |
×


W czym możemy Ci pomóc?

Warsztaty wełna i sklejka podczas Poleku 2019

Warsztaty rękodzielnicze polegające na ozdabianiu szablonów ze sklejki wycinanej laserowo, służące do nawlekania i przewlekania wełny, w formie elementów kojarzonych z powiatem pszczyńskim:  z żubrem, pająkiem tygrzykiem paskowanym, żabą rzekotką drzewną, ślepowronem oraz małe do nawlekania bransoletek i naszyjników w kształcie liści dębu i lipy. Dodatkowo dla najmłodszych przygotowaliśmy wersje z konikiem (przeplatanie grzywy i ogona) oraz owcą do owijania wełną od zewnątrz.

Warsztaty prowadzone były podczas festiwalu „POLEKU – slow life po naszymu” 30 czerwca 2019 r. i wzięło w nich udział około 80 osób, które ozdobiły 100 szablonów! Zarówno dotykanie wełny jak i drewna ma właściwości terapeutyczne i uspokajające, a przewlekanie wełnianego sznurka przez otwory ćwiczy małą motorykę ręki i koordynację oko-ręka.
Każdy z uczestników po warsztacie mógł zabrać ozdobiony przez siebie szablon.

Więcej na temat zwierząt, których podobizny ze sklejki powstały w ramach warsztatów:

Rzekotka drzewna (Hyla arborea)
– gatunek płaza z rodziny rzekotkowatych, o zielonym, szarym, brązowym lub żółtawym ubarwieniu, które potrafi zmieniać w zależności od otoczenia. Boki jej ciała zdobi charakterystyczna ciemna pręga, odgrywająca obok rechotu rolę w doborze płciowym. Ma długie tylne kończyny, a opuszki palców zakończone są przylgami ułatwiającymi wspinaczkę po drzewach. W Polsce podlega ścisłej ochronie gatunkowej, występuje na terenie całego kraju, w pow. pszczyńskim spotkać ją można przy wszelkich zbiornikach wodnych, trudno jest ją jednak zaobserwować. Jest bardzo wrażliwa na zmiany zachodzące w środowisku, obecnie jej liczebność w całej Europie maleje.

Tygrzyk Paskowany (Argiope bruennichi)
– pająk sieciowy z rodziny krzyżakowatych, który nazwę zawdzięcza ubarwieniu przypominającemu pasy na futrze tygrysa. W Polsce występuje najliczniej na południu kraju, głównie na łąkach. Do 2011 r. objęty był gatunkową ochroną prawną, jednak ze względu na znaczne zwiększenie liczebności w ostatnich 20 latach, obecnie nie jest gatunkiem chronionym. W powiecie pszczyńskim spotkać go możecie m.in. na Torfowisku Zapadź w gm. Miedźna i w okolicach Zbiornika Goczałkowickiego.

Ślepowron (Nycticorax nycticorax)
– gatunek dużego ptaka brodzącego z rodziny czaplowatych (Ardeidae) objęty ścisłą ochroną gatunkową. Prowadzi nocny tryb życia, a w ciągu dnia przebywa w ukryciu. Ożywia się o zmierzchu, gdy ptaki wylatują na żer. W Polsce występuje bardzo nielicznie, jego lęgowiska ograniczone są do niewielkiego obszaru w ostoi Doliny Górnej Wisły (położonej częściowo w pow. pszczyńskim), sporadycznie gniazduje w PN Ujścia Warty, na zb. Jeziorsko i w dolinie Nidy.

Żubr Europejski (Bison bonasus)
– największy dziko żyjący ssak w Europie. W 1966 r. żubr znalazł się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem. Na całym świecie objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. Obecnie w stanie dzikim występuje w Polsce, Litwie, Ukrainie, Rosji, Białorusi, Słowacji i Niemczech. W Polsce znajduje się kilka zamknietych hodowli żubrów, jedną z nich możecie odwiedzić w Pszczynie.
Ciekawostka: Mieszaniec żubra i bydła domowego nazywa się Żubroń.

 

PODSUMOWANIE PROJEKTU