Mindfulness dla osób z niepełnosprawnościami

Prowadzenie programu z zakresu rehabilitacji społecznej poprzez warsztaty treningu uważności (Mindfulness) dla osób z niepełnosprawnościami.

Celem projektu jest zwiększanie zaradności, aktywności społeczno-osobistej oraz umiejętności samodzielnego wypełniania ról społecznych osób z niepełnosprawnościami poprzez cykl warsztatów z zakresu mindfulness.

Mindfulness to proces psychologiczny koncentrowania uwagi na wewnętrznych i zewnętrznych bodźcach. Badania przeprowadzone na dużych populacjach wykazały, że praktyka medytacji mindfulness jest silnie skorelowana z dobrym samopoczuciem i poczuciem zdrowia (Richard Bränström, Larissa G. Duncan, Judith Tedlie Moskowitz, The association between dispositional mindfulness, psychological well-being, and perceived health in a Swedish population-based sample, „British Journal of Health Psychology”, 2, 2011, s. 300–316). Praktyka mindfulness ma wiele współczesnych zastosowań w psychologii, takich jak redukcja objawów depresji, redukcja stresu czy lęku, które często towarzyszą osobom dotkniętym niepełnosprawnością. Badania naukowe wykazały także, że medytacja mindfulness redukuje ból fizyczny, w wyniku kilku unikalnych mechanizmów ( Fadel Zeidan, David R. Vago, Mindfulness meditation–based pain relief: a mechanistic account, „Annals of the New York Academy of Sciences”, 1, 2016, s. 114–127).

W ramach projektu zostanie przeprowadzony cykl 9 warsztatów (osiem spotkań po dwie godzinny raz w tygodniu oraz dodatkowe czterogodzinne spotkanie pod koniec kursu) dla dwóch 10 osobowych grup (w sumie 20 uczestników i 56 godzin warsztatów) w lokalu przy ul. Barona 30 w Tychach udostępnionym przez Urząd Miasta Tychy. Uczestnikami projektu będą członkinie Stowarzyszenia Tyskiego Klubu Amazonek z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Prowadząca warsztaty posiada uprawnienia nauczycielskie do prowadzenia 8-tygodniowych kursów mindfulness uzyskane w Mindfulness Association w Wielkiej Brytanii w autorskim programie Mindfulness Based Living Course (Życie Oparte na Zasadach Mindfulness) i Compassion Based Living Course (Życie Oparte na Współczuciu). Więcej o prowadzącej można przeczytać na jej stronie internetowej: trening-uwaznosci.pl

Uczestniczki programu podczas warsztatów poznają metody koncentrowania własnej uwagi na wewnętrznych i zewnętrznych bodźcach. Dzięki temu po zakończeniu warsztatów powinny lepiej radzić sobie ze stresem i stanami lękowymi, a ich ogólne samopoczucie fizyczne i psychiczne powinno ulec poprawie. Te czynniki mają przełożyć się w sposób oczywisty na zwiększanie ich zaradności, aktywności społeczno-osobistej oraz umiejętności samodzielnego wypełniania ról społecznych.

Dodatkowo uczestniczki biorące udział w projekcie otrzymają materiał edukacyjny w postaci podręczników oraz odtwarzacze mp3 z nagraną treścią ćwiczeń celem utrwalania swojej wiedzy i umiejętności po zakończeniu warsztatów.

Czas realizacji projektu: listopad-grudzień 2018 r.
Projekt finansowany przez Urząd Miasta Tychy w ramach małego grantu oraz ze środków własnych Fundacji Puk Puk.