Hortenso
Szkoła w Przeczycach jest niewielką placówką oświatową, która prężnie działa i stanowi ważny element integrujący dla lokalnej społeczności. Szkoła dąży do przekształcenia placówki w ośrodek kształcenia o charakterze integracyjnym. Na dzień dzisiejszy posiada kadrę nauczycielską, która ma kwalifikacje do prowadzenia różnorodnych terapii z dziećmi, ale wciąż brakuje jej odpowiedniego zaplecza w formie infrastruktury i przyrządów terapeutycznych. Projekt ogrodu sensoryczno-hortiterapeutycznego idealnie współgra z planami placówki, dzięki której podopieczni będą mieli możliwość połączenia zabawy z terapią. Przestrzeń wokół szkoły jest ogólnodostępna, organizowane są tu różne wydarzenia dla lokalnej społeczności, z placu zabaw oraz boiska na jej terenie chętnie korzystają wszyscy mieszkańcy Przeczyc. Niestety, chociaż obszar ten jest duży, to w znacznej części obejmuje niezagospodarowaną przestrzeń porośniętą trawą. Brakuje tu przede wszystkim zacienionych miejsc, roślinności oraz małej architektury do wypoczynku. Planowana inwestycja zwiększy walory użytkowe (zapewni cień, miejsca do wypoczynku/siedzenia oraz nowoczesne przyrządy do zabawy połączonej z edukacją i terapią), przyrodnicze (nasadzenie roślin zwiększy powierzchnię biologicznie czynną oraz otworzy użytkowników na kontakt z naturą) oraz estetyczne.
Cele projektu:
Pliki do pobrania: plakat Hortenso i ulotka Hortenso
Projekt realizowany przez Fundację Puk Puk w partnerstwie ze Szkołą Podstawową im. Marii Konopnickiej w Przeczycach w ramach programu
Moja Mała Ojczyzna przy wsparciu finansowym Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego im. J. K. Steczkowskiego
PODSUMOWANIE PROJEKTU
Materiały promocyjne:
Oficjalne otwarcie:
24 czerwca 2021 r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Przeczycach odbyło się uroczyste otwarcie mini ogrodu sensoryczno-hortiterapeutycznego połączone z otwarciem nowej sali gimnastycznej. Podczas wydarzenia po oficjalnym przecięciu wstęg, uczniowie szkoły zaprezentowali specjalnie przygotowany na tą okazję pokaz artystyczny. Na wszystkich obecnych czekał pyszny poczęstunek w formie żuru, ogromny wybór ciast (zdecydowaną większość upiekli rodzce uczniów!), grill oraz napoje. Następnie chętni mogli wziąć udział w animacjach sportowych przygotowanych przez szkołę lub oddać się testowaniu elementów sensorycznych mini ogrodu. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się panel do hydroterapii składający się z 4 różnych modułów oraz ścieżka sensoryczna.
Prace podczas realizacji: